Националната библиотека Св. св. Кирил и Методий кани на втората

...
 Националната библиотека Св. св. Кирил и Методий кани на втората
Коментари Харесай

Националната библиотека с изложба за Кресненско-Разложкото въстание

 Националната библиотека „ Св. св. Кирил и Методий ” кани на втората си за тази година галерия в понеделник, 5 февруари, от 11.00 часа. Този път тя е взаимно дело с Община Кресна и е отдадена на 140-годишнината от Кресненско-Разложкото въстание. Събитието е под патронажа на президента Румен Радев.
С одобрение към гостите ще се обърне вицепрезидентът Илияна Йотова, а къси слова ще произнесат Негово високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим, шефът на НБКМ доцент доктор Красимира Александрова и кметът на община Кресна Николай Георгиев. Сред поканените публични посетители са министър-председателят Бойко Борисов, министрите Красимир Вълчев, Боил Банов, Николай Нанков, Красимир Каракачанов, омбудсманът Мая Манолова, ръководителите на парламентарни групи в 44-ото Народно заседание, ръководителят на Комисията по просвета и медии в Народно събрание Вежди Рашидов, депутати, общественици.

Изложбата се състои от две елементи – 21 фототабла, готови от Регионалния исторически музей в Благоевград, и шест витрини с документи и книги от фонда на НБКМ. Чрез голям брой фотоси, писма и архивни материали фототаблата наблюдават събитията от интервала 1878-1879 година – от подписването на Санстефанския кротичък контракт (3 март 1878), през последвалия Берлински контракт (1 юли 1878), почналата опозиция против разделянето на българските земи на седем елементи, основаването на комитетите “Единство ” и експлоадирането на Кресненско-Разложкото въстание до трагичното му потушаване.

Посетителите ще могат да се срещнат с активността на видни персони през този интервал като Стефан Стамболов, Коста Паница и Никола Обретенов, екзарх Йосиф, митрополитите Натанаил Охридски, Мелетий Софийски и Кирил Скопски, началника на щаба на въстанието Димитър Попгеоргиев, Ильо челник и други В ръкопис на финалното табло откриваме скръбта на кресненци след трагичната развръзка: “Жална Кресна… Много страда! Грозни жертви скъпи дала! “.

Изложбата ще може да се види в централното предверие на Националната библиотека до 13 февруари.
Източник: klassa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР